جاذبه های دیدنی و گردشگری کازرون Kazerun

به گزارش شارژ 10، شهر کازرون با تاریخی کهن و آثار باستانی و تاریخی فراوان در بخش باختری استان فارس قرار گرفته است و به علت داشتن جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی همیشه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می نماید. این شهر از گذشته های دور موطن بسیاری از دانشمندان، صوفیان و دیگر بزرگان بوده است و بر اساس اسناد و شواهد تاریخی پیشینه کازرون بدین صورت است که شهری به نام بیشاپوردر دوره ساسانیان و توسط شاپور اول تاسیس شد، اما بیشاپور در زمان حمله اعراب ویران شده و مردم به روستایی نزدیک بیشاپور مهاجرت کردند که بلد العتیق یا همان کازرون امروزی است. کازرون شهری پر جاذبه است که به دلیل داشتن خاک حاصلخیز، تنوع منابع طبیعی، آب های زیرزمینی فراوان و پوشش گوناگون گیاهی به نگین سبز استان فارس معروف شده است. در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی کازرون بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی و گردشگری کازرون Kazerun

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

شهر بیشاپور

شهر تاریخی بیشاپور در 23 کیلومتری شمال غربی شهر کازرون و در کرانه دره چوگان واقع شده است. این شهر یکی از یادگارهای دوره ساسانی می باشد و بر اساس اصول شهرسازی و مهندسی یونانی ساخته شده است، این شهر از این دو بخش اصلی تشکیل شده بود:ارگ سلطنتی که شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزاییک و کاخ به والرین می باشد. معماری معبد آناهیتا در این مجموعه بسیار دیدنی و بی نظیر است، این معبد با توجه به قداست و اهمیتی که آب برای آریایی ها و زرتشتیان داشت ساخته شد و علاوه برکاربردهایی که در زمینه آب رسانی داشت یک نیایشگاه نیز به شمار می رفت. بخش دیگر آن شامل منطقه عامه نشین، خانه های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار است. علاوه بر بیشاپور آثار قلعه دختر و قلعه پسر، نقوش تنگه چوگان و غار شاهپور از دیگر آثار ساسانیان در این منطقه می باشند.

غار شاپور

غار شاپور در تنگ چوگان مکانی نزدیک به شهر باستانی بیشاپور در شهرستان کازرون فارس واقع شده است. فاصله غار تا شهر باستانی بیشاپور شش کیلومتر و تا شهر کازرون تقریباً 27 کیلومتر است. غار شاپور تنها یکی از جاذبه های گردشگری این تنگ است که در ارتفاعی نزدیک به 800 متر از سطح زمین (1280 متر از سطح دریا) در دل کوه شاپور واقع شده است. در هنگام ورود به این غار با مجسمه غول پیکر شاپور یکم (دومین پادشاه ساسانی) روبرو خواهید شد که دلیل اصلی نام گذارای این غار بخاطر وجود مجسمه شاپور یکم است و به غار شاپور معروف شده است . مجسمه شاپور مربوط به 1700 سال گذشته است که از یک ستون غول پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده است و همچنان پابرجا است . این مجسمه باقی مانده دوران باستان است که تقریبا حدود 7 متر ارتفاع دارد که با گذشت سالها همچنان سر این مجسمه سالم می باشد ولی دو دست آن شکسته است .

معبد آناهیتا بیشاپور

معبد آناهیتا از منحصر به فردترین بناهای این استان است و با قرار گیری در شهر باستانی بیشاپور، این سایت را به یک مجموعه بی نظیر از آثار دوره ساسانی تبدیل نموده است.معبد آناهیتا در بیشابور از یک مکعب سنگی تشکیل شده است و از ابتدای ساختش هیچ سقفی برای آن ساخته نشد. علت باز بودن سقف بنا، راحت سرازیر شدن جریان آب رودخانه شاپور به داخل آن بود تا در نهایت آب ذخیره شده بتواند به وسیله قناتی در نزدیکی معبد خارج گردد. برای رفتن به داخل معبد بایستی نزدیک به 6 متر به داخل اعماق زمین روید.

از نکات جالب معبد آناهیتا بیشاپور نحوه ساخت آن است. دیوار ها تمام 2 جداره هستند و سنگ های برش خورده آن ها بدون هیچ ملاتی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند، اما نکته جالب آن بست های فلزی ای است که از طرف داخل این سنگ ها را به یکدیگر متصل می نماید. از همین سو سبک معماری معبد را به معماری های هخامنشیان نسبت داده اند. معبد با شکوه آناهیتا با شماره ثبت 24 در 24 شهریور ماه سال 1310 به عنوان نخستین آثار باستانی ایران به ثبت میراث فرهنگی ایران رسید و از آن موقع تا به حال از جذاب ترین پرطرفدارترین نقاط گردشگری استان فارس بوده است که همواره هواداران بسیاری را از سراسر دنیا برای دیدنش جذب می نماید.

آتشکده کازرون

آتشکده کازرون نیزیکی از پنج آتشکده ساخته شده به دست مهر نرسی است.این بنا در ده کیلومتری جنوب کازرون واقع شده است. بنای آن از سنگ و ملات گچ ساخته شده است. در حال حاضر ویرانه ای از این آتشکده باقی مانده است.آتشکده کازرون در سال 1318 و با شماره 331 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کاربری احتمالی بنا در زمان ساسانیان آتشکده بوده است .نقشهٔ عمارت، بی نهایت ساده است: تالاری مربع که هر وجه آن با طاقی بیضی شکل به بیرون راه داشته و برفراز آن گنبدی نهاده بر گوشه بندی ها و فیل گوش ها. یکی از پایه ها و دوتا از طاقی ها ویران شده اند.

تنگ چوگان

در مجاورت ویرانه های به جای مانده از شهر تاریخی بیشاپور و در سمت شمال شهر میان دو رشته کوه سر به فلک کشیده تنگی پر از درختان سرسبز، بیشه زارها و مناظر فرح انگیز و جذاب واقع شده است که به نام تنگ چوگان و به زبان محلی تنگ شکون معروف شده است. رودخانه شاپور از دل این تنگ می گذرد و چشمه زیبای ساسان در قسمتی از این تنگه فوران می نماید . این چشمه در طول سالیان بسیار زیاد استمرار داشته و امروز نیز قسمتی از آب شرب شهرستان کازرون و بوشهر را تامین می نماید و قسمتی از آن هم برای آبیاری زمین های زیر کشت کشاورزان منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

تنگ تیکاب

رشته کوه زاگرس در محدوده استان فارس، دارای پدیده های منحصر به فرد و زیبایی، نظیر تنگ ها، غارها، آبشارها و… می باشد. تنگ تیکاب در دامنه کوه های شمالی کازرون و یکی از جاذبه های این شهرستان می باشد. این تنگه یک تنگه فرسایشی می باشد. وجود چندین غار در تنگ و دامنه کوه های شمالی و روستای پلکانی دوان در این دامنه چشم انداز زیبایی به منطقه داده است. از آن جهت که این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و زمین های آن در دامنه تپه ها و به صورت پلکانی بنا شده است به ماسوله فارس معروف است. وجود گورستان های متعدد، ته ستون ها، یک بنای احتمالاً ساسانی در داخل روستا، کتیبه هایی به خط کوفی و قلعه دختر این روستا جز اسناد تاریخی آن محسوب می شوند.

امام زاده سید حسین کازرون

امام زاده سید حسین امام زاده سید حسین بن امیر بن ابراهیم بن زین العابدین (ع) مهمترین امام زاده شهرستان کازرون می باشد که در کنار روستای سید حسین در 23کیلومتری جاده کازرون به شیراز و در شمال شهرتاریخی بیشاپور قرار گرفته است. این روستا به خاطر وجود چشمه سار پر آب و زیبای سرآب شیر ، درختان سرسبز و سر به فلک کشیده، باغ های مرکبات بسیار که آب های روان چشمه مزبور همواره در آنها جریان دارد، موقعیتی ممتاز داشته و یکی از مکان های تماشایی و زیارتی ، سیاحتی قابل توجه در استان فارس می باشد.

آرامگاه علامه دوانی

آرامگاه علامه دوانی بنایی مربوط به دوره ساسانی (احتمالاً آتشکده) است که پیکر علامه جلال الدین محمد دوانی کازرونی در آن دفن شده است. این بنا در 9 کیلومتری شمال شهرستان کازرون استان فارس واقع شده است.

باغ نظر کازرون

300 سال است که باغ نظر پاتوق کازرونی هاست. باغی چهار هکتاری که پر است از درختان انار، خرما و بیشتر از همه نارنج. می توانیم بگوییم نماد شهر هم همین درخت های نارنج است که نه تنها در این باغ که در گوشه و کنار شهر هم دیده می شوند.

نرگس زارهای کازرون

در اطراف کازرون دشت هایی مملو از نرگس وجود دارد. در این دشت ها انوتاعی از این گل معطر وجود دارد که در نوع خود زبان زد است. نرگس های کازرون به دلیل مرغوبیت زیاد به شهرهای دیگری چون تهرا و اصفهان و غیره فرستاده می گردد.

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان بزرگترین و زیباترین دریاچه آب شیرین کشور است که در 12 کیلومتری جنوب شرقی کازرون قرار گرفته است. آب دریاچه پریشان بیشتر از بارش های سالانه تامین می گردد و بیشترین مساحت خود را در اردیبهشت ماه پیدا می نماید. اگر در زمستان به دیدن این دریاچه بروید، می توانید از 502 نوع پرنده با بیش از 100 گونه دیدن کنید.

سرو کلانی

در 28 کیلومتری شمال شرقی کازرون روستایی به نام کلانی قرار گرفته است که بخاطر وجود سرو سر به فلک کشیده و کهنسالش معروف شده است. به جرات می توان گفت که سرو روستای کلانی پس از سرو معروف ابرکوه در یزد، کهنسال ترین سرو شناخته شده در کشور است. اهالی این روستا عمر این سرو را بیش از 500 سال تخمین می زنند.

روستای دوان

این روستا در دو فرسخی شمال کازرون و یکی از مشهورترین توابع کازرون محسوب می گردد. شغل اصلی مردم این روستا باغداری و کشاورزی است. غلاتی چون گندم، جو و محصولات باغی مانند انگور، انجیر و انار و… در آنجا پرورش می یابد از میان محصولات باغی، انگور آن در مناطق جنوبی و استان فارس از شهرت خاصی برخوردار است. مردم آنجابسیار سخت کوش و پرکار هستند و در بیشتر مناطق دنیا به ویژه در سواحل جنوبی خلیج فارس و کشورهای عربی به کار اشتغال دارند. چون این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده بیشتر زمینهای آن در دامنه های تپه ها و کوهها واقع شده که با هزاران زحمت آن را به صورت پلکانی جهت کشت در آورده اند. منازل مسکونی آنها نیز به صورت پلکانی ساخته شده بطوری که حیاط یک خانه بام خانه زیرین را تشکیل می دهد و از این جهت زیبا و قابل توجه است و در حقیقت می توان آن را ماسوله استان فارس نامید.

گردشگاه میان کتل

گردشگاه میان کتل در جنوب غربی دشت ارژن در ناحیه ای قرار گرفته که به زیستگاه گوزن ایرانی مشهور است. برخورداری از طبیعتی کوهستانی، پوشش جنگلی متراکم و انبوه درختان بلوط و قابلیت های گردشگری در تمام فصول سال باعث محبوبیت این گردشگاه شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این گردشگاه می توان به کاروانسرایی اشاره نمود که از دوران صفویه به جای مانده است.

چشمه دادین

چشمه دادین از تعداد زیادی چشمه کوچک تبدیل شده است و یکی از نقاط گردشگری و دیدنی کازرون به شمار می رود. این چشمه در 50 کیلومتری جنوب شهر کازرون در دهستان دادین واقع شده است.

پیربنکی کازرون

در هشت کیلومتری جاده قدیم کازرون به شیراز، پس از عبور از کتل مشهور پیرزن بقعه ای ساده و گچی از دور نمایان می گردد که به پیربنکی معروف است. در گذشته مسافرین خسته پس از طی مسافتی چند از جاده شوسه کازرون به شیراز لحظاتی در این مکان به استراحت می پرداخته اند. این بقعه در مجاورت قبرستانی قدیمی واقع شده که در آن سنگ تیرهای بزرگ و منقوش به خطوط و اشکال زیبا دیده می گردد. ویژگی این بقعه که زبان زد عام و خاص است، رویش دو درخت بنه(پسته کوهی) بر بالای بام و گنبد آن است. یکی از آن ها در انتهای فوقانی گنبد ریشه دوانده و تعیین نیست که ریشه آن از کجاست امّا سرسبز است و هر ساله میوه می دهد. دیگری در لای دیوار بقعه بیرون آمده و با زمین ارتباطی ندارد. بقعه مزبور دارای سنگ قبری است که در داخل ضریحی چوبی قرار گرفته است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 660

به "جاذبه های دیدنی و گردشگری کازرون Kazerun" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی و گردشگری کازرون Kazerun"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید