امکان باطل کردن وصیت نامه وجود دارد؟

به گزارش شارژ 10، عمل کردن به وصیت نامه و اجرا آن به لحاظ شرعی، امری واجب است؛ مگر آنکه وصیت نامه باطل شده باشد.

امکان باطل کردن وصیت نامه وجود دارد؟

وصیت کردن عملی پسندیده و مستحب محسوب می گردد و توصیه فراوانی به وصیت کردن توسط افراد و همچنین اجرای وصیت متوفی شده است. گاهی وصیت نماینده تصمیم به ابطال وصیت خود می گیرد. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز امکان باطل کردن وصیت نامه می پردازیم.

وصیت نامه

بر اساس قانون مدنی، وصیت عبارت است از اینکه شخصی تکلیف بعضی از امور اقتصادی و غیر اقتصادی بعد از فوت خود را برای ورثه اش معین نموده باشد که با این تعریف، می توان وصیت را به دو نوع وصیت عهدی (درخواست انجام بعضی امور به موجب وصیت نامه) و وصیت تملیکی (بخشش اقتصادی به موجب وصیت نامه) تقسیم بندی کرد. بر اساس قانون، هر فرد تنها به میزان یک سوم از اموال خود را می تواند برای بعد از فوت خود وصیت نموده و به شخص یا امری اختصاص دهد.

امکان باطل کردن وصیت نامه مطابق قانون

وصیت­ نماینده باید اهلیت و اجازه در تصرف اموال خود را داشته باشد. در صورتی که موصی وصیت دومی بر وصیت اول خود صادر کند، وصیت اول، باطل است. مورد وصیت باید اقتصادیت و منفعت عقلایی و قابلیت نقل و انتقال داشته باشد و در ملکیت موصی بوده و متعلق به شخص ثالث نباشد، همچنین وصیت بر مال نامشروع باطل و وجهه قانونی ندارد. وصیت متوفی تنها نسبت به یک سوم اموالش نافذ و صحیح است و درصورتی که سایر ورثه با مفاد وصیت نامه مخالفت نمایند، می­ توانند تقاضا ابطال آن را نمایند، علاوه بر این موارد هر گونه خط­ خوردگی، لاک­ گرفتگی و یا خدشه موجب ابطال وصیت ­نامه خواهد شد.

تنظیم دادخواست

بعد از تصفیه دیون متوفی نوبت به اجرای وصیت نامه می رسد. دادخواست ابطال وصیت نامه، یک دادخواست غیر اقتصادی و از امور حسبی است و در دادگاه نزدیک به محل اقامت متوفی مطرح می گردد. در صورتی که وراث، خواستار ابطال باشند، باید در دادخواست خود دلایل موجب ابطال را قید نمایند و در این مورد دادگاه تصمیم گیری و رای صادر می نماید و اگر موصی له یا وصی اعتراضی نسبت به ابطال وصیت نامه و دفاع به جهت تنفیذ وصیت نامه داشته باشند، می توانند مطرح نمایند.

مدارک مورد احتیاج جهت طرح دعوای ابطال وصیت نامه

  • تصویر مصدق وصیت نامه
  • به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت

در صورت عدم وجود مدارک فوق می توانید یکی از دلایل زیر را ارائه کنید:

  • استماع شهادت شهود و مطلعین
  • تحقیقات محلی
  • درخواست جلب نظر کارشناس
  • اتیان سوگند
  • شماره پرونده استنادی
  • سایر دلایل و مستندات

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مزایا تنظیم وصیت نامه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1278

به "امکان باطل کردن وصیت نامه وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان باطل کردن وصیت نامه وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید