الزام دستگاه های اجرایی به اعلام میزان آمادگی خود در زمان بحران

به گزارش خبرنگاران، جلسه فصل پاییز شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران عصر شنبه با حضور سید محمد علی افشانی، شهردار تهران، محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای اسلامی شهر تهران، احد صادقی، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور و روسای 14 کارگروه تخصصی عضو ستاد مدیریت بحران شهر تهران، در مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران برگزار گردید.

الزام دستگاه های اجرایی به اعلام میزان آمادگی خود در زمان بحران

سید محمد علی افشانی دراین جلسه با بیان اینکه امروز میزان آمادگی و آگاهی مسئولان شهری نسبت به حوادث از لحاظ زمانی بهتر از گذشته است، گفت: اولویت اصلی تهران در حوزه مدیریت بحران با توجه به بافت فرسوده همواره موضوع زلزله بوده و هست. بعد از این مورد سیل و نهایتا بارش هایی که به شکل معمول می آیند از مهمترین دغدغه های شهر تهران در حوزه مدیریت بحران محسوب می گردد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه های اجرایی طی یک هفته میزان آمادگی خود از لحاظ تجهیزات، نیروها و سر فاصله خدمات رسانی را باید به ستاد مدیریت بحران اعلام نمایند، ادامه داد: در کنار این امر لازم است تا موضوع اورژانس هوایی تهران به طور جد مورد توجه قرار بگیرد. سال گذشته در زمان بارش برف اعضای ستاد برای حضور در مرکز مدیریت بحران حدود 4 تا 5 ساعت در ترافیک بودند، راه اندازی اورژانس هوایی کمترین فایده ای که دارد اینکه اعضای ستاد را به موقع برای هم فکری به مرکز مدیریت بحران برساند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه کانون تصمیم گیری ها در خصوص مدیریت بحران باید محله ای باشد گفت: در هر محله باید سازماندهی تعیینی صورت بگیرد و فهرست آمادگی ها تهیه گردد.

افشانی در ادامه با تاکید بر ضرورت پیگیری سامانه هشدار سریع سیل گفت: این طرح باید با حضور دستگاه های مسئول همچون شهرداری و سازمان هواشناسی مورد آنالیز قرار بگیرد و هزینه های راه اندازی آن تعیین گردد. در این مورد لازم نیست تمام هزینه ها از سوی شهرداری پرداخت گردد، چرا که در زمان بروز بحران تمامی دستگاه ها مسئول هستند و همه باید هزینه های آن را پرداخت نمایند.

وی تاکید نمود: شهرداری تهران سال جاری اقدامات خوبی را در حوزه لایروبی نهرها، رود دره ها و کانال ها انجام دادند تا در صورت بارندگی شهر کمترین ضرر را متحمل گردد.

شهردار تهران گفت: خوشبختانه در زمان بروز بحران، سازمان آتش نشانی به خوبی کار می نماید و عملیات مربوط به امداد و نجات را به درستی انجام می دهد. امیدواریم با افزایش تجهیزات شامل نردبان هایی که در آینده به این سازمان تحویل داده می شوند شاهد عملکرد بهتری باشیم.

افشانی ضمن تقدیر از عملکرد وزارت کشور و استانداری تهران در زمان بروز بحران عنوان نمود: شهر تهران با یک بارندگی و سیل نباید تا این اندازه دچار مشکل گردد، برای حل این معضل باید ریشه ها را پیدا نموده و در صدد برطرف آن برآییم.

وی ادامه داد: یکی از احتیاجهای تهران در زمان بحران پیش بینی سوخت مورد احتیاج است. امیدواریم موضوع تامین سوخت در فصل بارش برف به خوبی مورد توجه قرار بگیرد و تمامی مخازن پر باشد.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت احتیاج همراهی مردم در زمان بحران اشاره نمود و گفت: تا زمانی که در حوزه مدیریت بحران شهروندان را سازماندهی نکنیم موفق نخواهیم بود. مصداق این موضوع زلزله سرپل ذهاب است که نمی دانستیم افرادی که امکانات می خواهند چه کسانی هستند. به عبارت دیگر پس از زلزله امکانات زیادی وارد شهر شده بود اما مردم همچنان از کمبود امکانات گلایه داشتند.

افشانی راهکار این مشکل را شناسایی افراد متنفذ و امین در محلات دانست و عنوان نمود: پس از شناسایی این افراد باید کارت شناسایی برای شان صادر گردد تا زمان بحران این افراد امین مسئولیت توزیع امکانات به مردم محله را بر عهده بگیرند. به گفته شهردار تهران، تجربه زلزله بم و سایر حوادثی از این دست نشان می دهد که تا امروز نتوانستیم خدمات رسانی در زمان بحران را ساماندهی کنیم.

افشانی سرعت و زمان خدمات رسانی به شهروندان در زمان بحران را یکی از شاخص های توسعه یافتگی معرفی کرد و گفت: واقعیت این است که به محض بروز بحران همه افراد طلب کار هستند. در صورتی که باید در آن لحظات سخت به مدیریت بحران روحیه داد و روحیه آن ها را تقویت کرد. بعد از حادثه نیز در قالب آسیب شناسی باید مسائل را احصا کرد.

وی در سرانجام تاکید نمود: اینکه در لحظه درگیری با بحران همه طلب کار باشند و مدیر بحران بدهکار رویکرد درستی نیست. اصحاب رسانه نیز در این شرایط باید کوشش نمایند اثرات مصیبتی که بر مردم حادث شده را کاهش دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "الزام دستگاه های اجرایی به اعلام میزان آمادگی خود در زمان بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام دستگاه های اجرایی به اعلام میزان آمادگی خود در زمان بحران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید