سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار ایرانی چقدر است؟

به گزارش شارژ 10، خبرنگاران: بررسی گزارش مرکز آمار ایران از سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار شهری و روستایی حاکی از تنزل قابل توجه سهم این یارانه در سالهای اخیر است.

سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار ایرانی چقدر است؟

به گزارش شارژ 10 به نقل از تسنیم، جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران به موضوع یارانه نقدی اختصاص یافته که نشان می دهد سهم یارانه نقدی از درآمد خانوارهای شهری از 11 درصد در سال 1390 به 4 درصد در سال 1397 رسیده و در خانوارهای روستایی از 20 درصد در سال 1390 به 8 درصد در سال 1397 رسیده است.

در ابتدای گزارش مرکز آمار آمده است، قانون هدفمند کردن یارانه­ ها در سال 1388 به تصویب رسید. مطابق ماده 7 این قانون دولت پس از اصلاح قیمت حامل­های انرژی، آب، کارمزد جمع آوری و دفع فاضلاب، هدفمند کردن یارانه گندم، برنج، روغن، شیر، شکر، خدمات پستی، خدمات هواپیمایی و خدمات ریلی (مسافری)، می توانست یارانه­ای در قالب پرداخت نقدی و غیرنقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوارهای کشور به سرپرست خانوار پرداخت نماید.

تا مهر 1389، فرم های اطلاعات اقتصادی برای دریافت یارانه نقدی از سوی بیش از 68 میلیون نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار تکمیل شد. از آذرماه سال 1389 پرداخت یارانه به افراد ثبت نام­ کننده در طرح آغاز شد. اکنون بیش از 7 سال از پرداخت نقدی به خانوارها می­ گذرد و اظهار نظرهای متفاوتی درخصوص تعداد دریافت کنندگان، رقم واریزی و ... وجود دارد.

از ابتدای واریز نقدی یارانه به خانوارها در پرسشنامه طرح آمارگیری هزینه و درامد خانوار مرکز آمار ایران بخشی به ثبت یارانه نقدی دریافتی خانوار به عنوان یکی از درامدهای خانوار اختصاص یافت.

در جدول زیر سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار شهری و روستایی قابل مشاهده است.

در ادامه نیز سهم یارانه نقدی در درآمد کل یک خانوار شهری و روستایی ترسیم شده است.

با توجه به اهمیت موضوع سهم یارانه نقدی در درآمد کل یک خانوار روستایی و شهری به تفکیک دهکهای درامدی در سال 97 نیز بررسی شده است. بر این اساس 13 درصد درامد خانوار دهک اول یک خانواده شهر نشین از طریق یارانه نقدی تامین شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 447

به "سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار ایرانی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم یارانه نقدی از درآمد خانوار ایرانی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید